czwartek, 16 czerwca 2016

Leczenie chrapania u dziecka. Przyczyny chrapania u dzieci.


Czy Twoje dziecko chrapie, albo wydaje dziwne dźwięki przypominające chrapanie?


 

Zazwyczaj, rodzice, a piszę z mojej perspektywy, od razu przejęliby się faktem, że ich dziecko chrapie.
Nikogo specjalnie nie dziwi i nie zastanawia fakt chrapania dorosłego - ten typ tak ma; większość z nas sobie myśli. Natomiast chrapanie u dzieci, powinno, nas rodziców zmuszać do działania i szukania sposobów na leczenie chrapania dziecka.

Pamiętam, jak moje młodsze dziecko, jeszcze w okresie niemowlęcym miało momenty chrapania. Brak temperatury, brak kataru, tylko to chrapanie. Zaświeciła mi się czerwona lampka i od razu, niemal w tempie ekspresowym, pojawiliśmy się u pediatry. Okazało się, że mały człowieczek ma tak zatkany nos, że katar nie spływa noskiem, a drogami oddechowymi.

Taka sytuacja jest alarmująca, ponieważ u  niemowląt, ze zwykłego kataru może szybko powstać zapalenie płuc. Dobrze, że szybko zareagowaliśmy i dzięki lekarzowi, który zdiagnozował przyczynę chrapania,  mój synek szybko wrócił do zdrowia. Dlatego jest tak ważne leczenie chrapania u dziecka.

Żeby zabrać się za właściwe leczenie chrapania, należy ustalić przyczyny chrapania. Jest ich wiele. 


My, rodzice możemy, na podstawie własnych obserwacji, ocenić wstępnie co dolega naszemu dziecku. Natomiast nic nie zastąpi profesjonalnej porady lekarskiej w celu zbadania przyczyn chrapania i ustalenia leczenia chrapania, a są to:

1. Niedrożność nosa - może mieć wiele źródeł m.in. skrzywienie przegrody nosowej, zapalenie zatok,  zwykłe przeziębienie u dziecka, polipy w nosie czy też zbyt częste używanie specjalnych spray' ów do noska.

         Leczenie chrapania spowodowanego:

   Niedrożnością nosa:
- skrzywienie przegrody nosowej: w tym przypadku ważne jest      wykonanie     zabiegu operacyjnego, który zwykle przeprowadzany jest w systemie ”chirurgii     jednego dnia”. Skrzywiona przegroda nosowa może być operowana u dzieci po     ukończeniu 7 roku życia.

 Przeziębienie u dziecka, zapalenie zatok:

- po ustąpieniu infekcji, za zwłaszcza po ustąpieniu kataru, który to powoduje obrzęk śluzówki i nie pozwala na prawidłowy przepływ powietrza, chrapanie ustaje.

   
2. Powiększone i przerośnięte migdałki – z reguły jest to najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Konieczna jest wizyta u laryngologa. Lekarz, pod dokładnym, obejrzeniu noska i gardła światłowodem ustala co może być przyczyną chrapania i pokieruje rodziców na odpowiednie leczenie chrapania. Dodatkowe badania np. fiberoskopia czy rtg mogą potwierdzić fakt przerośniętego migdałka i wtedy konieczne jest jego usunięcie.

3. Alergia i nietolerancja pokarmowa u dziecka - dziecko, które jest alergikiem wziewnym, nawet, pomimo leczenia objawowego, może mieć obrzękniętą śluzówkę, co utrudnia sen. Podobnie sprawa się przedstawia z nietolerancją pokarmową u dziecka, z której nie do końca możemy sobie zdawać sprawę, bo objawy nietolerancji po spożyciu danego pokarmu następują nawet po kilkunastu godzinach, a dziecko nagle smarka lub ma wciąż katar. O tym napiszę niebawem oddzielny post.


4. Wiotkie tkanki krtani – jak rozpoznać? W dzień dziecko też ma problemy, oddech ma świszczący i ciężki. Częściej choruje. W tym przypadku trzeba przeczekać do 2 roku życia. Zazwyczaj dziecko wyrasta z tego. Niemniej jednak, konsultacja lekarska jest niezbędna i tylko lekarz specjalista może postawić diagnozę o wiotkości tkanki krtani.

        
Samo zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie leczenia chrapania nie rozwiąże problemu, jeśli, my rodzice, nie zapewnimy dziecku sprzyjających warunków spania. W pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, nie może być za gorące, ani za suche powietrze. Co najmniej pół godziny przed spaniem wietrzę sypialnię. Minimum co dwa tygodnie zmieniamy pościel, a przy moim alergiku minimum robię to co tydzień.

Ważne jest czyszczenie materacy, na których śpimy, bo w nich gromadzą się największe ilości roztoczy i kurzu.

Dlatego, nie lekceważmy takich drobnostek codziennych ponieważ może okazać się, że mamy w domu małego alergika, który jest uczulony  na kurz i roztocza. Wydaje się , że to dla nas dorosłych mogą być błahe sprawy, ale dla mniejszych mogą być wstępem do obrzęku dróg oddechowych, a w konsekwencji infekcji.


Leczenie chrapania, zwłaszcza u małego dziecka, jest bardzo ważne i zawsze powinno nas niepokoić. Dlaczego?
Ponieważ chrapanie wskazuje na fakt, że może nie być prawidłowej cyrkulacji powietrza w górnych drogach oddechowych, co wiąże się z niedostatecznym dotlenieniem mózgu i innych organów. Przekłada się to na zaburzenia koncentracji na co dzień.


Pamiętajmy, dbajmy nie tylko o nasze dzieci, ale zadbajmy również o swoje zdrowie, o czym, w obecnych czasach, zapominamy w naszej codziennej gonitwie.

8 komentarzy:

  1. Bardzo dobrze powiedziane :) Dbajmy o siebie i przede wszystkim o dzieci. Chrapanie nawet u dorosłych powinno alarmować. Często jest to problem krzywej przegrody nosowej - a operacja znacznie zmniejszy problem, jeżeli nie wyeliminuje go całkiem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moze warto wykonać najpierw prześwietlenie migdałków mogą one być przyczyną chrapania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiem czy dzieci też leczą, ale mojego męża, a w zasadzie jego chrapanie leczyliśmy we Wrocławskiej klinice http://medicusclinic.pl/. Bardzo przyjemni lekarze tam pracują z świetnym podejściem do klienta. Możesz odwiedzić ich stronę, albo zadzwonić i dowiedzieć się czy leczą także najmłodszych

    OdpowiedzUsuń
  4. U nas migdałki u dwóch właśnie chłopców.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli interesują was jakieś preparaty na chrapanie i ich skuteczność, polecam wam zajrzeć na tę stronę http://sposobynachrapanie.pl/preparaty-na-chrapanie-porowananie/ . Na pewno znajdziecie tu sporo przydatnych informacji na ten temat które powinny was zainteresować

    OdpowiedzUsuń
  6. Najczęściej to właśnie nieżyt nosa jest przyczyną. Nawet jeśli dziecko nie ma widocznego kataru to zatoki mogą być zastawione. Trzeba jakoś udrożnić, rozrzedzić zalegającą wydzielinę. U dzieci mogą w tym pomóc takie kropelki https://www.mamynosa.pl/isonasin-septo . Można je stosować już u noworodków, skutecznie oczyszczą nosek i pomogą zwalczyć uciążliwe dolegliwości.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star