wtorek, 6 maja 2014

Dlaczego dzieci nas nie słuchają?

Dlaczego dzieci nie są posłuszne, jak chciałybyśmy/chcielibyśmy. Czasem mówię i mówię do mojego dziecka; dlaczego mnie nie słuchasz? Niestety, jest to pytanie retoryczne.
Wczoraj spotkaliśmy się z rodziną, w większym gronie mamusiów i tatusiów. I nie ma to jak przysłowiowa burza mózgów. Wnioski nasunęły się tak oczywiste, że aż miło.

 Dzieci  nie słuchają z wielu powodów. Przede wszystkim:
 • brak autorytetu rodzica/ów. Z czego to wynika? Każdy z rodziców ma  odmienne zdanie w kwestii wychowania i nie daj Boże wyraża je przy dzieciach. Przykład: 
        - Mama: Nie biegaj po schodach.
        - Tata:    Niech sobie pobiega, a niech się wyszaleje.

Hmm... I kogo dziecko ma słuchać? Wiadomo.
 • brak konsekwencji, co też kończy się utratą autorytetu. Jeśli ciągle na coś nie pozwalamy, a ni stąd ni z zowąd, na przykład dla świętego spokoju machniemy ręką i pozwolimy, na zasadzie: a co tam. To koniec. Dziecko nie wie co może, a co nie. Nie czuje się bezpiecznie. Brak zasad. I tu zmierzam do kolejnego wniosku.
 • brak ustalonych zasad w domu. Przykład: w przedszkolu nasz rozrabiaka słucha cioć/pań, posłusznie zbiera po sobie zabawki itd, no, może czasem nabroi, ale i tak jest bardziej grzeczny w przedszkolu , niż w domu. Jak to się dzieje?
W przedszkolu są zasady. Ustalone. Spisane na kartach, które to są przyczepione na tablicach, drzwiach - nawet jeśli dzieci jeszcze nie potrafią tego przeczytać, wiedzą, że tam jest napisane, jak mają się zachowywać. Są obrazki przestawiające jakie zachowanie jest dobre, a jakie nie. Panie przedszkolanki wymagają, uczą.
Jeśli w domu nie ma klarownych zasad, to dzieci nie wiedzą co mogą, a co nie. To tak jak z ruchem drogowym. Brak sygnalizacji świetlnej na ruchomym skrzyżowaniu, powoduje chaos, mimo, że kierowcy powinni w takich sytuacjach wiedzieć, kto jest na pierwszeństwie. "Znaki drogowe" muszą być również w życiu dzieci.


Za wszelką cenę pragnę wychować mądrze swoje dzieci, aby wyrosły na szczęśliwe i samodzielne osoby. Ja się ciągle uczę, ale i popełniam błedy, bo nie ma rodziców doskonałych. Szukam wartościowych publikacji, znajduję, czytam, szukam wskazówek, po to, żeby nieświadomie nie krzywdzić moich dzieci, a wychowywać je dobrze i mądrze, bez popełniania kardynalnych błędów, z których mogę nie zdawać sobie nawet sprawy. Dlatego czytam autorytetów  w tej dziedzinie i uczę się. Pierwsze efekty już są:) O tym wkrótce.

Jako, że jestem partnerem Złotych Myśli będę promować od czasu do czasu publikacje, które uważam obiektywnie za wartościowe i posiadające masę dobrych opinii. Chcę tu przedstawić opinie  innych rodziców, nie tylko moją subiektywną.

Kliknięty link pod obrazkiem przekierowuje na pełny opis wraz z darmowym fragmentem publikacji.


Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe ( klik )

 1. 2009-12-29 Piotr Pogodziński pedagog
  Mimo wykształcenia pedagogicznego, chętnie skorzystałem z rad autorki w wychowywaniu swojej trójki łobuziaków.
 2. 2010-02-28 Joanna Kuhn-Zawadzka pracownik banku i mama dwóch wspaniałych synów

  Rewelacyjna publikacja! Właśnie czegoś takiego potrzebowałam. Po długich godzinach zastanawiania się nad tym co robię nie tak i ogromnym zwątpieniu we własne możliwości, nareszcie czuję że chwytam ster. Książka dała mi niezwykle ważne wskazówki jak być dobrym i jednocześnie stanowczym rodzicem, pokazała jak mądrze kochać dzieci i właściwie przeprowadzić je przez życie, a przynajmniej dać im dobry start w dorosłość. Polecam ten wspaniały "przewodnik" każdemu rodzicowi, by mógł dostrzec, że jego dziecko jest wyjątkowe, bo... ma przy sobie wspaniałych rodziców, na których zawsze może polegać, a to początek drogi do sukcesu :)

  2009-06-02
  Dariusz Kalbarczyk
  Przedsiębiorca – wydawca 
  Jeśli czujesz się odpowiedzialny za swoje dziecko, a niewątpliwie tak jest, ta książka jest dla Ciebie. Mi pomogła zrozumieć lepiej syna, lepiej go motywować do działania a na efekty nie musiałem czekać długo.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dowiedz się, jak rozbudzić w Twoim dziecku jego wrodzoną inteligencję i ukryte talenty..(klik)

 1. 2010-03-24
  MAGDA SCHUBERT
  Książka pomaga upożądkować sobie wiedzę na temat postępowania z dziećmi i unikania podstawowych błędów, z których bardzo często rodzic nie zdaje sobie sprawy, a które mogą mieć kolosalny wpływ na przyszłe zachowania ich dziecka jako dorosłej osoby (kompleksy, niepewność siebie itp)
 2. 2010-02-19 Tomasz z Bydgoszczy pracownik umysłowy
  Ta publikacja to lektura obowiązkowa każdego świadomego rodzica, który chce dokładnie poznać, jak funkcjonuje umysł dziecka i pomóc mu w osiąganiu lepszych wyników w szeroko pojętej nauce.
 3. 2010-02-09 Aneta Kalińska-Ścibisz matka, żona i ... :)
  Lektura ta zawiera szereg naprawdę wartych do zapoznania się prawd i teorii o naszych pociechach. Nikt tu nie nakazuje i nie wskazuje nowej drogi, tylko pomaga odnaleźć prawidłowe źródło. Rozwiązania jakie są tu prezentowane nie wybiegają poza sztampy istniejące w naszym świecie, co pomaga w prosty sposób dostosować się do proponowanych rozwiązań. Celnie ukazuje jak można się odnaleźć w sytuacji "bez wyjścia" w określonym temacie. Co tu dużo pisać - przeczytaj, a nie odczujesz straconego czasu, który poświęciłeś na tę lekturę. Wersja elektroniczna jest o tyle wygodna, że można zaznajomić się z nią w sytuacjach, gdzie książka się nie sprawdza - u mnie podczas spacerów z nowo narodzoną córeczką sprawdziła się rewelacyjnie.

 Polecam!

PS. Założyłam sobie w końcu konto na FB i będzie mi miło, jeśli polubisz mój blog:)

Spodziewajcie się, z tej m.in okazji, konkursu, z fajnymi i wartościowymi nagrodami. Już w tym tygodniu:) 

5 komentarzy:

 1. Dobrze jest wypracować swój własny autorski pomysł na wychowanie. To co sprawdza się u kogoś, niekoniecznie może u Ciebie. Ale inspirować się można i trzeba. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację. Dążę do tego. Staram się. jednak nie kopiować metod wychowawczych, a jedynie szukam wskazówek i je weryfikuję, bo intuicyjnie czuję, które się sprawdzą, a które nie, bo każde dziecko jest inne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na bloga młodej mamy o macierzyństwie i naszej codzienności :)

  http://pprojectbaby.blogspot.ie/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej muszę koniecznie poszukać tej książki !!! u nas Franek zaczyna się buntować na wszystko !!! :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Informacji o wychowywaniu dzieci nigdy dość :) Też poruszałam ten temat u siebie, choć w nieco innej odsłonie.
  I pomimo studiów pedagogicznych i tak czuję potrzebę ciągłego dokształcania się w tym temacie. Szkoda, że wielu rodziców nie wykazuje takiego zainteresowania tym, jak wychowywać mądrze..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star