czwartek, 17 lipca 2014

Czy kiwi uczula?

Czy kiwi uczula? 


Tak. Posiada bowiem silny alergen, który powoduje obrzęk, pokrzywkę, swędzenie, a nawet problemy z oddychaniem u osób uczulonych. Uwaga: dotyczyć to może nie tylko alergików. Znam osobiście jeden przypadek osoby dorosłej.

Wczoraj okazało się, że moja córka jest wybitnie uczulona na ten owoc. Nie, nie skosztowała ani odrobiny kiwi. Całe szczęście!

Przygotowując koktajl razem z dziećmi w przedszkolu, Mai przypadła rola krojenia kiwi. Po chwili dostała pokrzywki na rękach, nad i pod oczami, powieki jej spuchły jak balony, zaczęły ją boleć: oczy i głowa. Wystarczyło dotknięcie owocu. Objawy pogłębiały się z minuty na minutę. 

Wychowawczyni Mai, po konsultacji telefonicznej ze mną, wezwała natychmiast karetkę. Po około dwóch godzinach objawy same zaczęły znikać. W szpitalu jednak spędziłyśmy trochę czasu.

Tak silna reakcja osłabiła organizm Mai. Nie miała siły chodzić przez dłuższy czas po ustąpieniu objawów bolały ją oczy. Dopiero, po kąpieli i dokładnym oczyszczeniu solą fizjologiczną oczu, objawy całkiem zniknęły.

W szpitalu poinformowano nas, że reakcja alergiczna może, ale nie musi,  powtórzyć się w ciągu kilku  godzin. Tak się nie stało. Póki co, Maja dostała silny steryd, na wszelki wypadek.

To zdarzenie przypomniało mi, jak Maja, mając dwa latka, wzięła do ust mały kawałek kiwi i oddała mi go, bo jej nie smakował. Po jego skosztowaniu, na ustach dostała mało widocznej pokrzywki. Od tej pory nie próbowała nigdy kiwi, bo zwyczajnie nie chciała, twierdząc, że jej nie smakuje. Wynika z tego, że dzieci instynktownie wiedzą, co jest dla nich dobre, a co nie.

Okazuje się, że osoby uczulone na kiwi, bezwzględnie nie powinny spożywać sezamu, papryki i wyrobów na bazie mąki żytniej, ponieważ te produkty spożywcze posiadają ten sam rodzaj alergenu co kiwi.

Szczęście w nieszczęściu. Dzięki Bogu, nie zdążyła wypić koktajlu na bazie kiwi. Nie chcę myśleć, co mogłoby się wydarzyć.
Przed nami, kolejne testy alergiczne, tym razem pokarmowe.

4 komentarze:

 1. O rany, to miałyście "przygodę" :( W każdym razie- cenna wiedza na przyszłość, żeby Maja nie próbowała, nawet gdyby zmieniły Jej się upodobania smakowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. ba, ona nawet dotknąć kiwi nie może:(

  OdpowiedzUsuń
 3. O matko! To ja nawet o tym nie wiedziałam .

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien wykonać testy alergiczne - bardzo wiele osób to bagatelizuje, ale każda alergia bywa męcząca, a bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ktoś z nas taką alergię ma.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star