poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Warto być konsekwentnym rodzicem?

Brak konsekwencji 
błąd numer 4

Skąd bierze się niekonsekwencja u rodziców? Przyznam, czasami zdarza mi się być niekonsekwentną, chociaż próbuję być "twarda".
A wszystko to przez brak czasu, roztargnienie, stres, zmęczenie czy zwykłą nieuwagę.

Konsekwencja oznacza kierowanie się przyjętymi zasadami i logiką. Jeśli ustalamy jakąś zasadę czy straszymy następstwami jej nieprzestrzegania, to postępujmy zgodnie z tym, co zostało powiedziane.

Brak konsekwencji przyczynia się do powstawania wielu problemów wychowawczych. Nieważne, czy w domu jest bardziej liberalne czy surowsze podejście do dzieci. Dobrze wychowane dzieci mogą pochodzić z każdego z tych domów, pod warunkiem, że  ustalone zasady postępowania w tych domach są egzekwowane.

Jeśli obiecujemy coś dziecku, to dotrzymujmy słowa.
Jeśli tego nie zrobimy, to zakomunikujemy dziecku, że nasze obietnice i nasze słowa są nic nie warte.Przez to, tracimy, krok po kroku, naszą wiarygodność i autorytet w oczach dziecka.

Nie powtarzajmy po "n" razy naszych próśb. Robiąc to, wplatamy się w emocjonalnie wyczerpującą sytuację, jednocześnie dając dziecku negatywną naukę, że nasze prośby nie mają większego znaczenia. Zamiast tego, dobrze jest przechodzić od razu do wyciągania konsekwencji. Jeśli mamy stosować kary, to powinny być krótkie i łatwe do zrealizowania. Już po pierwszym ostrzeżeniu, nasze dziecko powinno nas posłuchać.

Gdy rodzice są konsekwentni i postępują zgodnie z tym, co powiedzieli, to budują strukturę, do której dzieci dążą i której bardzo potrzebują.Konsekwentna struktura daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności i kontroli.Dzieci nie są zmuszane do sprawdzania swoim zachowaniem granic tolerancyjności i wytrzymałości rodziców.Mogą odprężyć się w znanym im świecie kar i nagród.
Uczy to dzieci, jak ważne jest dotrzymywanie obietnic  i wywiązywanie się ze zobowiązań.

Konsekwencja rozwiązuje jeden z najczęstszych problemów, dotyczących wykonywania porannych i wieczornych czynności.
Jeśli, na przykład, przewidujemy zmiany w naszym uporządkowanym grafiku codziennych czynności, koniecznie uprzedźmy o tym nasze dziecko. Przewidzenie zmiany, pozwala dziecku lepiej i sprawniej sobie z nią poradzić.
I nie zapominajmy chwalić nasze dzieci za współpracę!

Konsekwencja jest bardzo ważna w stosowaniu dyscypliny.
Rodzice powinni być również świadomi tego, jak ważne jest, by oboje byli zgodni w sprawie zasad i konsekwencji. Rodzice powinni omówić kwestie sporne pod nieobecność dzieci i ustalić takie zasady, które będą oboje akceptować.

Dlatego tak ważne jest stworzenie jednolitego frontu i konsekwencji. Dzieci, jeśli są przekonane, że domowe zasady są niewzruszone i niezmiennie wprowadzane w życie, to zwykle nie sprawdzają granic wytrzymałości rodziców.Redukuje to stres w dużym stopniu, czyli kłótnie, przepychanki i podstępne przekupywanie dzieci czy sznatażowanie, aby w  końcu się ubrały, umyły, posprzątały zabawki czy zjadły posiłek.A oto nam przecież chodzi.Na podstawie książki Kevina Steede'a "10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców" z serii wychowanie dzieci.


14 komentarzy:

 1. To prawda, konsekwencja jest bardzo ważna, wiem o tym, jako dziecko bardzo niekonsekwentnej mamy, które stale testowało przekraczalność norm i granic:) Staramy się wprowadzać rutynę i zasady od najmłodszych lat, i wydaje mi się że daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rutyna to podstawa.Widzę, że jak wprowadzę jakiekolwiek zmiany to porządek w domu trochę zostaje zachwiany i dzieci się buntują, mam na myśli raczej moją 4 latkę.No chyba, że jest to coś przyjemnego:)

   Usuń
 2. Stale się kontroluję, żeby być uczciwą do swojego dziecka i dotrzymywać obiecanego mu słowa. O ile nagrody są egzekwowane to z karami bywa różnie. No cóż, trzeba mi nad tym popracować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas właściwie nie ma kar, bo Majka nas się słucha w większości sytuacji.

   Usuń
 3. oj wiem, że z tym będzie ciężko. Już muszę zacząć pracować.

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest najtrudniejsze i wobec siebie i wobec dziecka. Z dotrzymywaniem obietnic związanych z czymś przyjemnym nie mam problemu, ale gorzej jest z tymi mniej przyjemnymi sprawami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bycie konsekwentnym to naprawdę ogromna siła woli.
  Przyznaję, że nie zawsze daję rade;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie zawsze daję radę :)nie jest lekko:)

   Usuń
 6. oj trudny temat :)

  Witam i zapraszam do siebie ja zaobserwowałam bloga i zostanę stałą czytelniczką :) sama dopiero zaczynam http://blogujacaanusia.blogspot.com/ a nie długo pierwszy konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym być konsekwentna, ale kiedy te malutkie oczka spojrzą na mnie i te usteczka uśmiechną się od ucha do ucha... no jak? Jak tu być konsekwentnym? ;)

  Mamajago, nominowałam Twój blog do Versatile Blogger i zapraszam do zabawy:

  http://letstalkaboutbaby.blog.pl/2013/04/07/siedem-faktow-o-mnie/

  Pozdrówka! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, też czasami mam trudności w byciu twardą, ale wiem, że to z korzyścią i dla dobra mojego dziecka, chociaż bywa ciężko..
   Dziękuję za nominację, już brałam udział w tej zabawie tutaj:
   http://mamajaga.blogspot.com/2013/01/versatile-blogger-award-i-czego-o-mnie_14.html

   Usuń
 8. to prawda jak patrzą na na nas słodziutkie oczęta to jest trudno ....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star