czwartek, 1 listopada 2012

Dlaczego zapalamy znicze na grobach?


Dzisiaj, dzień zadumy, dzień poważny.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele Katolickim od ponad tysiąca lat.

Kiedyś obchodzony był w miesiącu maju, a przeniesiony na dzień 1 listopada w 733 roku przez papieża Grzegorza III. Początkowo miał być świętem ku czci męczenników kościoła. Z czasem został jednak rozszerzony na wszystkich świętych Kościoła.
Odwiedzamy miejsca pochówku bliskich, jako, że jest to dzień wolny od pracy.  Zwyczaj ten jest praktykowany nie tylko przez wierzących katolików, ale także przez ateistów czy osób innej wiary. Jego intencją jest oddanie czci i szacunku zmarłych.

Wbrew pozorom to nie 1 listopada był pierwotnie dniem, w którym należało udać się na cmentarz celem zapalenia zniczy. Pierwotnie przeznaczony był do tego dzień 2 listopada zwany Zaduszkami, czyli modlitwą za dusze zmarłych.Zwyczaj ten wywodził się bezpośrednio z tradycji pogańskich.

Święto Zmarłych i Zaduszki w Polsce - dawne obrzędy i zwyczaje

Jeszcze do niedawna, w dniu 31 października przygotowywano różne potrawy - pieczono chleby, gotowano bób i kaszę i wraz z wódką pozostawiano na stołach dla zmarłych. Na znak gościnności i pamięci, wieczorami pozostawiano uchylone drzwi, by zmarli mogli odwiedzić swoje dawne domy. Według dawnych wierzeń dusze odczuwały głód, pragnienie, tęsknotę, dlatego trzeba było zaspokoić ich potrzeby, aby nie mścili się na żywych. Przez kolejne dwa dni, 1 i 2 listopada w domach zabronione było klepanie masła, ugniatanie kapusty, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie, aby nie obrazić i nie skaleczyć duszy odwiedzającej dom.
Jednym ze zwyczajów było także przyjmowanie w gościnę żebraków, których postać mogła przyjąć zmarła przed laty osoba. W zamian za ugoszczenie, biedak zobowiązany był do modlitwy za zmarłych.W Zaduszki czcimy pamięć zmarłych, wierzących w Chrystusa i przebywających w czyśćcu, a dziś przede wszystkim naszych bliskich.
Święto to było dniem wolnym również w czasach PRL-u, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano je dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

Dlaczego zapalamy znicze na grobach zmarłych?

Dawniej w noc zaduszną palono ogniska na przykład na rozstajach dróg, na cmentarnych alejach, aby dusze zmarłych nie zabłądziły.Wierzono, że ogień  ma moc oczyszczającą i chroni żywych przed złymi mocami. Dziś ogień kojarzony jest również z wiecznością, a także symbolizuje pamięć i światło życia.Dopiero później zwyczaj ten przeniesiono na cmentarze, gdzie ogniska zostały zastąpione zniczami.Źródło: wikipedia, wiadomości24.pl, powiat.hajnówka, polskie-cmentarze

1 komentarz:

  1. Dzięki za artykuł, w obecnym stanie rzeczy warto było by przypomnieć wielu osobom dlaczego właśnie zapala się znicze.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star