piątek, 30 listopada 2012

Reksio - bajka i książeczka

Któż z nas nie zna poczciwego i sympatycznego pieska Reksia?

Ja i moje pokolenie:) pamięta doskonale dobranocki z Reksiem w roli głównej.Mniemam, że każde dziecko, chłopczyk czy dziewczynka lubi tego pieska.
Mojej córce zaczęłam puszczać te krótkie bajeczki jak miała niecałe 2 latka. Codziennie miałyśmy taki rytuał.Dwa odcinki Reksia.Bardzo lubi tę bajkę do tej pory, zwłaszcza odcinek: reksiowa zima:)

Dlaczego małe dzieci tak lubią tą bajkę? ano, dlatego, że w tej bajce nie ma męczących maluszków dialogów i dużej ilości słów.

Co zatem jest? jak się dokładnie wsłuchamy to usłyszymy: całe spektrum dźwięków, które pobudzają percepcję słuchową i wyobraźnię.

Można usłyszeć: szczekanie, gdakanie, wesołą i melodyjną muzykę, szum wiatru, stukanie, spadające jabłka z drzewa, szelest trawy, padający deszcz i tak można wymieniać, wymieniać..

Kto to by zwracał uwagę na te dźwięki? dzieci! My, dorośli lubimy dialogi. Ja lubię. Wyzwaniem było dla mnie obejrzenie niemego filmu "Artysta".Jednak film ten poruszył mnie.Ale wracamy do bajek:)

Logopedzi polecają tego typu bajki, zwłaszcza Reksia, ponieważ świetnie kształtuje pamięć słuchową. Możemy z maluszkiem komentować co się dzieje na ekranie: 
kapiąca woda czy deszcz: kap, kap
pukanie do drzwi: puk, puk
szczekanie: hau, hau
itd.

Reksio jest nie tylko znany nam z telewizji, ale i doczekał się "wersji papierowej", dzięki autorce: Marii Szarf i Wydawnictwu Papilon, PUBLICAT S.A. Książeczka ma 30 stron, w tym połowa jest ilustracjami.

Pożyczyłyśmy z Majką tę oto książeczkę z naszej publicznej biblioteki. Przedłużana była, oj, wiele razy.Wieczorem, do poduszki uważam, że ciut za długa.Mimo, to czytamy ją czasami do snu.


                                         
Jest też książeczką edukacyjną. Porusza temat, nie tylko wyprawy w góry, jak tytuł wskazuje, ale i  jak należy zachowywać się w górach.
Otóż:
Nie wolno krzyczeć, bo może spaść lawina.
Nie wolno śmiecić.
Trzeba patrzeć pod nogi:)
4 komentarze:

Dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Chętnie odwiedzę również Twojego bloga i podzielę się moimi uwagami:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Pink Transparent Star